Czy warto brać leasing?

   Czasem słyszy się słowa zastanowienia, czy lepiej wziąć kredyt czy może lepszy jest leasing? Porównując oba, leasing jest z pewnością łatwiej dostępny, przede wszystkim dlatego, że ocena transakcji i jej zabezpieczenie, odbywa się w sposób standardowy. Warto udać się do doradztwa kredytowego, aby zaczerpnąć praktycznych informacji w tych kwestiach.

   Firma leasingowa, ma w swoim posiadaniu sprzęt jest więc jego właścicielem w trakcie trwania umowy. Leasing może spokojnie zastępować kredyty inwestycyjne, lub kredyty zabezpieczone hipoteką. Oczywiście leasing nie jest dla wszystkich, podobnie jak kredyty. Usługa ta skierowana jest dla firm z aktywną polityką podatkową, dlatego, że daje możliwość zaliczenia rat miesięcznych, w koszty działalności. Zaliczenie rat w koszty ma wpływ na przyspieszoną amortyzację i finansuje podatek, którego rozliczenie jest wygodnie po stronie firmy leasingowej.

   Jeśli weźmiemy w leasing samochód, mamy możliwość zaliczenia całej wartości w koszty, na trzy lata. Jeśli nasza firma przykłada dość dużą wagę do niskiego udziału własnego, to leasing jest jak najbardziej dla nas. Dlaczego? Otóż między innymi dlatego, że jest on niższy niż kredyt inwestycyjny. Mamy niższe raty w leasingu niż w kredycie. Kredyt spłaca się w równych ratach, natomiast w leasingu możemy uzyskać obniżenie obciążenia miesięcznego, dodatkowo możemy mieć elastyczną możliwość zakończenia umowy. Klient leasingu, może rozkładać na raty wartość resztową, może także przedłużać umowę a nawet sprzedać samochód na rynku wtórnym. Analogicznie- jeśli sprzedamy samochód na rynku wtórnym, uzyskaną nadwyżkę możemy przeznaczyć na wstęp do nowej umowy z daną firmą leasingową.

   Niewątpliwie zaletą leasingu jest także możliwość wykorzystywania go do finansowania różnego rodzaju projektów, w tym inwestycyjnych. Okres trwania umowy leasingowej jest także dużą zaletą, można dzięki niej finansować średnioterminowo. Na pewno firmy leasingowe szybciej niż banki oceniają transakcje, co jest dużym przyspieszeniem i ułatwieniem dla potencjalnych klientów. Kiedy już zawieramy umowę leasingową, możemy skorzystać z ubezpieczenia danego przedmiotu na korzystnych warunkach, a także z ochrony prawnej. Podsumowując, zdaje się być prawdziwym stwierdzenie, iż leasing jest zdecydowanie korzystniejszy niż kredyt. Dostarcza wiele dodatkowych wartości, an które nie możemy liczyć w momencie pobrania kredytu.